33rd New Jersey
Company G
Original Roster


Captain: Henry C. Bartlett (KIA, May 8, 1864)

1st Lieutenant: John J. Toffey

2nd Lieutenant: William J. Harrison

1st Sergeant: Oscar J. Bucken

Sergeants: Phineas W. Conover, Martin Foster, Nathaniel D. McCoy, John Prescott, Joseph Quinn

Corporals: Patrick Burns, James Louis, Michael Metzger, Richard B. Smith, Abram N. Wade

Musicians: Robert D. Gardner and Allen Ramsey

Wagoner: Michael O’Donnell

Privates

Thomas Allen (DES)
William Anderson (DES)
Orson L. Babbitt
John O. Bailey (DES)
Ferdinand Baisch
Thomas Bell (DES)
George Beyer (KIA)
Mark E. Bradley (KIA)
Dillon Brown (DES)
John Brown (DES)
Robert Burns
John Cain (DES)
Thomas Carroll (DES)
Henry Clark (KIA)
Michael Conlin (DES)
Lawrence Conway
James Doyle (DES)
James Donald (Died as POW)
Joseph Eaton
Jacob Ernst (DOD)
Joseph Felty (DOW)
James Finley (DES)
Philip Flood
John Gallon
Alfred Gardner (DES)
Jacob Glenn (DES)
Abraham Heiss
Thomas Hardman
Robert C.Henderson
Joseph Hennessy (KIA)
Michael Herey (DES)
John Higgins (DOD)
Andrew Hildebrand (DOD)
Robert Hobart
James Joyce
Joseph Kenney (DES)
Joseph Lacy
Niels Larson
Cornelius Lyons (DOD)
Charles McDonald (DES)
Daniel McKenzie
Peter McCoy
Jonathan McGrath (DES)
James McMahon (DES)
Francis McPartland (DOW)
Louis Mangold (DOW)
Jacob Meyer (DES)
Patrick Morris (DES)
George Mulligan (DES)
John Nix (DOW)
William Ortnea
Benjamin Phillips (DES)
James Phillips (DES)
Sanford Phillips (DES)
Edward W. Pierson (DES)
Charles Reiley (DES)
Edward Reiley
Henry Richardson (DES)
John Scheel
Charles Smith (DES)
Henry Smith (DES)
Michael J. Smith
William Smith
Charles Steer
Henry Steer (DOD)
Charles Sudholtz
Alfred Thomas (DES)
Lawrence Van Nostrand (DOD)
William Wallace (DES)
Peter W. Wiggins (DES)
Amil Wilkie (DES)
John Williams (DES)
George W. Wilson (DES)
John Wilson (DES)
Thomas Wilson (DES)
George M. Wiltz (DES)

Additions to Company G

Private

Jacob Y. Aber
William Anderson (DES)
George Back
Frederick Gelliete (DES)
Antone Bernhauser
Robert Boone (DES)
William Borden
John Boyman
Francis Brennan
Valentine Brock (DES)
Alexander Brout
George Brown (DES)
James Burk (DES)
Michael Burk (DES)
Charles Burkhardt (DES)
James Burns (DES)
John Carroll
Nehemiah Conklin
Theodore N. Conover (DES)
Adolph DeJapha (DES)
James Dowd (DES)
James Duffy (DES)
Adolph Dursch
Theodore Dust
Andrew Flood
Alexander Fouger (DES)
John Ganning (DES)
Frank Grothe
Daniel Hartford (DES)
Frederick Heile (DES)
Andrew Henderson
John Hoey (DES)
Henry Hamilton
John Jennings (DES)
Andrew Kelly
James King (DES)
Joseph Koener
Charles Krause (DES)
Michael Langwell (DES)
Charles Luckelmacher
Mathias Lyer
Michael McGonigle
John McGinnis (DES)
Christian Mathias
Richard McKelvey
William McKelvey
John McKenna
Carl Metz (DES)
David Morris (DOD)
James Morse (DES)
John Muller (DES)
James O’Meara (DES)
Charles Orethle (DOD)
Frederick Nieuman
Stephen W. Peany
Henry D. Polhemus
William Pomroy (DES)
Thomas Powers
William Ray
Charles Reynolds
Theodore Rodman
William H. Schneider (DES)
James Shehan (DES)
Thomas Shehan (DES)
William Sinclair (DES)
George Smith (DES)
Robert W. Smyth (DES)
Sylvester Stakle (DES)
James Steel
John Struble (DOD)
Thomas Sweeney (DES)
Jerry F. Thompson
Charles Wagner (DES)
Simon Wagner
Frederick Wenning
Joseph Wheeler
Charles White (DES)
James Williams
Charles E. Winters (DES)