33rd New Jersey
Company C
Original Roster


Captain Amzi S. Taylor

1st Lieutenant Henry F. Sherwood

1st Sergeants: Edward King (DES), William Wilson, Jr.

Sergeants: Alfred W. Bergen, James Bannan (DES), James Corcoran, John T. Fairchild, Michael Higgins, John J. Mullen (DOW), William H. Wise

Corporals: George Dennis (DES), James F. Dooley (DES), James Dougherty, William H. Harker (KIA), Patrick Hickey, John Lambert, Joseph Riley, Louis Schaffer, William C. Schultz (DES), Charles Wagner, Henry West, Louis Weivland

Musicians: William Magee, James H. Harrison, Elsi B. Dawson

Privates

William R. Alexander
Joshua Bertinshaw
George W. Brower (DES)
William Buckley
Enoch W. Bowers
Garret Burns
David Burr
Dennis Cahill
Michael Callegan (DES)
Louis D. Campbell
George W. Caswell (DES)
Thomas Coffee
Owen Commons
John Conover
Louis Croughan
James H. Curran (DES)
George Davidson (DES)
Daniel Desmond
James Donnelly (DES)
Theodore Drake (Drowned in Tennessee River)
William Esch
John Felty
George Femmel (DES)
Martin Fox
Joseph Gallian (DES)
John Gastlin (KIA)
Michael Griffin (DES)
Frederick Guther
John Guthrie (DOW)
Mortimer Guthrie
William Harms
George Hastings (DES)
Owen Hennesse
John Henry
Andrew Hessdorfer (DOD)
Joseph Hessdorfer
Benjamin Hook
Patrick Kirwan (DES)
Oscar M. Lathrop (Drowned in Tennessee River)
Thomas Lewis
Dennis McAuliffe
Robert McDonald
Joseph D. McIntyre
William McNeil
James Marks (DES)
John Maseker
James May (DES)
Samuel Messenger
George Miller (DES)
Patrick Moran (DOD contracted while POW)
Nathaniel P. Morris
James Murphy
John Murphy (DES)
Peter Murray (KIA)
William Murray
Charles A. Norris
Andrew Probst
Nicholas Redman (DES)
John Riley (DES)
Timothy Riley
Charles Scott
Henry Schwan
Thomas W. Seaman
Dennis Sheridan (DES)
John Shiber (DES)
Arthur Smith (DES)
Charles J. Snyder
August Violet (DES)
Frederick Weigamonn (KIA)
Mattias Weller
Martin Winchell
George Willis


Additions to Company C

Captain
Charles A. Sutton

Privates


Aaron C. Ackerman
James Aikens
Daniel Algood
Dominick Babcock
George Ballou
Charles Bostwick
Thomas Cann (DES)
William Carney (DES)
Summer T. Conant
Smith Crane (DES)
Phibbs W. Cullen
Morgan P. Daniels
James Davis (DES)
Martin R. Denniston
George Decker
James Donely (DES)
James Donnelly
John Enyon
Thomas Ferris (DES)
John Flemming
John Gallagher (DES)
John Glazen
James Gray (DES)
William Griswold
William S. Hayden
Patrick Hickey
John J. Howell
Martin Hulbert
Morgan Lake
Christian Lange
William McMannis (DES)
Charles W. Mascar (DES)
Antone Miller
John Mullen
Johannes Olsan
Thomas Parsons
Frederick Rittman
Edgar G. Rockwell
Oloff Salenbourg
Jacob Schaub
Rudolph Schmidt
Walter Scott (DES)
Jesse Sickles
John H. Simmerman
George Slockbower
Charles Smith
Thomas Smith (DES)
Lewis Stage
Clark C. Steelman
George Stimson (DES)
William E. Terill, Jr.
Herman Theune
Dominick Troyer
William Vanneman (DES)
Joseph Veach (DES)
Mathias Wagner
Mark Waldron
Joseph Weyman
John F. Wendelin
Benjamin White
Thomas Williams
Charles Wilson
William Woodring
Francis Wolf
John Wrykerd
Henry Zeller